Meофтиња од пилешко јкеа. Рецепт за познатите јкеански ќофтиња. откријте ја тајната

 1. Класичен рецепт
 2. Метод на готвење
 3. Класичен кремасти шведски ќофтиња сос
 4. Џем сос од Бери ќофтиња
 5. Како да се готви ќофтиња во Multicooker
 6. Карактеристики на шведски ќофтиња
 7. Како да им служиме?
 8. Шведска чинија со ќофтиња
 9. Готвење ќофтиња за иднината!
 10. Патем

Meофтиња имаат многу заедничко со своите роднини ќофтиња: обајцата имаат тркалезна форма, подготвени од од разни видови мелено месо (месо, риба или дури и зеленчук). Но, сепак има многу разлики меѓу нив: ќофтиња поголеми од ќофтиња, а вторите најчесто или се готват во супа или се пржат и се служат со различни сосови.

Meофтиња во Шведска се многу популарни и сакани од сите прехранбени производи, без оглед на нивната возраст. И не е ни чудо, затоа што испаѓаат неверојатно сочни и вкусни.
Ако близу вас нема продавница Икеа, тогаш гответе ги нивните познати ќофтиња дома. Покрај тоа, тие се подготвени изненадувачки едноставни.

Месете го свинското месо со блендер во присилка. Пренесете во сад и измешајте со мелено говедско месо.


Пред да готвам овие светски познати ќофтиња, научив многу рецепти. Само еден од рецептите што беше објавен во брошурата Икеа користеше компири. Ми се чинеше необично. Понекогаш додавам рендан во котлети суровини компири но варени - никогаш не додале. Решив да искористам шанса и, мора да кажам, не изгубив - резултатот не разочара.

Излупете ги компирите, исечете ги на парчиња од која било големина и вриејте. Каша компири со вилушка. Изладете пире од компири на собна температура.

Meофтиња имаат многу заедничко со своите роднини ќофтиња: обајцата имаат тркалезна форма, подготвени од  од разни видови  мелено месо (месо, риба или дури и зеленчук)

Истурете во лебници со млеко и добро измешајте. Оставете неколку минути, така што млекото целосно се апсорбира.
Во рецептот што го најдов беше напишано дека толку многу лебници бараат 200-300 мл млеко или крем. Но, оваа количина течност ми се чинеше премногу голема, па затоа ја намалив количината на млеко на 50 мл. Се испостави како што треба.

Се испостави како што треба

Исецкајте го кромидот ситно. Загрејте ја тавата со додавање на путер и пржете го кромидот до златно кафеава боја. Од оригинален рецепт бараше супа од говедско месо, но имав само пилешко, па затоа го започнав.

Извадете ги ќофтињата од фрижидер и ставете го растителното масло во тава загреана. Пржете до тендер и добијте златно кафеава боја, 7-10 минути.

Но, бидете внимателни - ќофтињата се многу мали во големина и лесно можат да се исушат. За да го спречите ова, истурете малку врела вода во тавата со ќофтиња и затворете го капакот. Чувајте го на оган неколку минути. Значи, вашите ќофтиња се загарантирани да останат сочни и нежни. Пред печење, можете да ги превртите ќофтињата во лебници или брашно.

Ставете ќофтиња на чинија, истурете го кремот сос и сервирајте го со врели варени компири, коренчиња и сос од лигунбери. Но, ако вие, како мене, немате сос од брусница дома, тогаш не грижете се. И без тоа излегува многу, многу вкусно!

Шведски ќофтиња, чиј рецепт е опишан во овој напис, може да се користи и за првиот и за вториот курс. Една порција ќофтиња содржи приближно 414 kcal, 15 g протеини, 33 гр маснотии и 12 g јаглени хидрати. Ова е традиционално шведско јадење. Во супите, овие ќофтиња се користат исклучително ретко. Претежно служеше само на главните курсеви.

Meофтиња се подготвуваат само во кремасти и месни топки се добиваат не само сочни, туку и многу вкусни. Експериментите од втор курс изненадуваат со нивната необичност и смелите одлуки. На пример, топчињата со месо се служат дури и со џем од бери.

Класичен рецепт

Шведски ќофтиња, чиј рецепт може да се нарече класика, се подготвуваат од два вида мелено месо, крем и голем број други достапни ефтини производи . За да направите ќофтиња, ќе ви требаат:

 • 300 гр свинско месо и мелено говедско месо ;
 • два мали кромид;
 • едно пилешко јајце;
 • 50 g breading (може да се замени со застоен леб);
 • 50 ml крем (или 100 ml) земја млеко ) со содржина на маснотии од 20 проценти;
 • две мали варени компири од компири;
 • пар чешниња од лук;
 • 5 суп.л-патки. л путер;
 • мелен бел пипер и сол по вкус;
 • 3 лажици л растително масло.

Метод на готвење

Прво, лепчињата леб или леб се навлажнуваат со крем. Ситно исецка на кромидот и пржете во путер додека не златни. Потоа измешајте ги двата вида мелено месо. Во садот се додава јајце, пржен кромид и ситно рендан (или исцеден преку преса) лук. Навлажнета леб темелно се мачкам со рацете и се додава на месната маса. Сè се меша добро. Расчисти варен компир и се претвора во пире од компири. Потоа се додава на мелено месо . Вкусот на зеленчукот во садот нема да се почувствува. Компирите се додаваат само за повеќе нежна текстура ќофтиња.


Солта, биберот се додаваат во месната маса, и сè е темелно измешано. Се обликуваат топки со средни кругови (за првите курсеви, тие треба да бидат половина од колку). Имате околу 30 ќофтиња. Потоа го чистат фрижидерот 40 минути. Ова е неопходно за да се одржи обликот на топчињата додека тие се подготвуваат.

Во тава, зеленчукот и путерот се загреваат истовремено. Шведските ќофтиња се поставени неколку на врела површина и се пржат над висока топлина додека не бидат зацрвенети од сите страни лесно. Ако ги обработите сите одеднаш, тогаш во овој случај тие ќе испаднат задушени. Пржените ќофтиња се поставени на садот за печење и се испраќаат во рерна загреана на 180 степени. Извадени се по 20 минути. Шведските ќофтиња се поставени на гарнир и се попрскаат со сос. До него се става сад со џем од бери.

Класичен кремасти шведски ќофтиња сос

Јадењата со месо најчесто се служат со најразлична гравита. Постојат многу опции за сосови. На пример, за една од најчестите, ќе ви требаат:

 • 150 мл крем од 20 проценти;
 • 300 мл супа од месо;
 • 30 гр брашно;
 • 50 гр путер;
 • мелен бел пипер и сол по вкус.

Шведските ќофтиња „Икеа“, чиј рецепт е опишан во овој напис, најчесто се служи со крем сос. Се готви многу брзо и едноставно со постојано мешање. Путерот се истура во тавата и се стопи на средна топлина. Брашно се додава, се истура супа од месо .


Во исто време, сосот сè уште продолжува да се меша постојано, за да не се појават грутки од брашно. По супата, кремот полека се прелива. Сосот треба да изгледа како течна павлака и исцедете слободно од лажица. Ако масата е многу густа, малку повеќе супа се истура во неа. Солта и белото се додаваат во готовиот сос мелен пипер по вкус.

Џем сос од Бери ќофтиња

За џем од бери, потребни се 100 гр lingonberry и 50 g гранулиран шеќер. Сосот се прави многу брзо. Шведските ќофтиња со сок од лингбори е вкусно и невообичаено јадење кое сега можете да го пробате не само во рестораните, туку и дома. За бери сос ќе ви требаат свежи или замрзнати лингори. Таа е покриена со гранулиран шеќер. Во масата се додаваат три лажици вода. Чаша сос се става на оган. Масата се доведува до вриење, тогаш сите бобинки се темелно смачкани. Следно, сосот се вари на тивок оган додека не се згусне, се лади и се поставува во мали чинии, кои се служат со ќофтиња.

Како да се готви ќофтиња во Multicooker

Како да се готви шведски Ова ќе бара:

 • 200 гр свинско и мелено говедско месо;
 • половина чаша или лебници;
 • 50 мл млеко;
 • едно пилешко јајце;
 • две чешниња лук;
 • бибер и сол по вкус.


200 гр свинско и мелено говедско месо;  половина чаша или лебници;  50 мл млеко;  едно пилешко јајце;  две чешниња лук;  бибер и сол по вкус

За сосот што треба да го земете:

 • две лажици брашно;
 • 300 мл супа од месо;
 • 100 мл млеко;
 • две лажици путер;
 • сол по вкус.

Методот за готвење е многу едноставен. Во длабок сад, измешајте ги сите состојки за мелено месо и темелно измешајте. Малку масло се истура во садот за мултикакери. Топките се обликуваат од мелено месо и се поставени во својство на единицата. Штом ќе се редат сите ќофтиња, тенџерето е затворено со капак и е вклучено во режимот "Пржење".

Додека се подготвуваат шведските ќофтиња, се прави сосот. За да го направите ова, путерот се загрева во тава, во него се додава брашно, а масата се задушува 5 минути со постојано мешање. Потоа постепено се истураат млеко и топла супа. Се додава сол и сос, сè се вари додека не се задебели.

Карактеристики на шведски ќофтиња

Шведските ќофтиња, како и секое друго јадење, имаат свои карактеристики за готвење. Тие исто така имаат друго име - шетбулlyар (ќофтиња). Подготвување за нив треба да биде доста масно, па мешавина од говедско и свинско месо, земена во еднакви пропорции, е идеална.
Шведските ќофтиња, како и секое друго јадење, имаат свои карактеристики за готвење

Лебници или лебници можат да се заменат со млад пченица микроб. Од зачините во садот, мелен бел пипер е задолжително. Можете да го диверзифицирате садот морско оревче . За да добиете помалку мрсни ќофтиња, веднаш мора да ги испечете во рерната.

Како да им служиме?

Шведски ќофтиња Икеа, рецептот за кој е опишано во овој напис, се служи со компири или зеленчук. Како сос, кремаста или џем од бери (можете да ги комбинирате). Садот е дополнет со сецкани кисели краставички.

Meофтињата се можеби едно од најатрактивните секојдневни оброци . Постојат многу варијанти од нив. Мали, тркалезни, симпатични - ќофтиња секогаш ќе бидат на масата. Обично нема проблеми со нив, згора на тоа, тие се погодни да ги задржат во резерва во замрзнувачот. Atофтињата се скромен и не се плашат од близина на широк спектар на производи. Тие се чувствуваат подеднакво добро во индискиот кари, на истата чинија како модар патлиџан и лук, рамо до рамо со густ хумус. Во Шведска, традиционално јадете ќофтиња со мек крем сос, пире од компири , слатки лигњи и кисела кисела корпи за ѓубре. Можеме да кажеме дека ќофтието е еден вид камелеон што оди добро со разни вкусови и ароми. Theофтињата имаат две братучеди: ќофтиња од пилешко и зеленчук. Ние ќе ги споделиме и нивните рецепти. Се надеваме дека нашите рецепти ќе ве инспирираат на патување во светот на неверојатни вкусови. И запомнете: со ќофтиња сè ќе биде во совршен ред!

Шведска чинија со ќофтиња

Шведска чинија со ќофтиња

Willе ви требаат 30-40 ќофтиња :

  250 гр мелено говедско месо

  250 г. мелено свинско месо

  200 мл крем

  2,5 суп.л-патки сецкан кромид

  50 гр лебници

  2 варени компири

  4-5 лажици кремасти или растително масло (можете да користите мешавина од масла)

  сол, бел пипер и зачин

За крем сос:

Да достават:

  600 гр пире од компири

  200 гр џем од лингбон

  Саутирајте го кромидот до златото, топејќи 2 лажици. путер, пире од компири. Измешајте лебници со малку вода. Комбинирајте ги сите состојки од ќофтиња во сад и месете го меленото месо, зачинете го великодушно со сол, бел бибер и (по избор) зачин.

  Користејќи две лажици натопени во вода, направете прилично големи кружни топки од меленото месо, пренесете ги на табла попрскана со брашно, а потоа пржете во голем број путер.

  За кремаст сос, истурете ја супа од месо во тава каде што биле пржени ќофтиња, а потоа истурете го во тенџере и разредете го со крем. Загрејте го сосот, мешајќи, додајте брашно да се згусне и зачинете по вкус со сол и бибер.

  Исечете ги краставиците на парчиња. Комбинирајте оцет, вода, шеќер во сад и измешајте додека не се растворат шеќерот и солта. Ставете ги исецканите краставици во маринадата и оставете додека не се сервира. Исцедете ја маринадата пред да служите и измешајте ги краставиците со сецкан магдонос.

  Служете ќофтиња со пире од компири, крем сос, кисела краставици и лажица лингори.

Совет: Вкусот на компирот ќе биде посветлен ако додадете рендано сирење, сецкан кромид и сецкан магдонос.

Готвење ќофтиња за иднината!

Пржените ќофтиња можат да се изладат и замрзнат во сад или во торба со прицврстувач за зип. Подгответе ги ќофтињата од замрзнувачот во загреана рерна на 180 ° C на средната полица околу 20 минути.

Патем

Готови ќофтиња, џем од лингбори, крем сос Достапно на IKEA (продавница за шведски производи)

Рецепти од книгите „Сè што е на маса“ 2016 година, „Овој готвач од ИКЕА“ 2006 година

Фото: StockFood / Хуерта, Ана
Дејвид Јохансон

Татјана Колобова

Татјана Колобова

Датум: 27.09.2016 година

Како да им служиме?

Новости

Цена гидроизоляции крыши
Во-1-х, этот комплекс действий защищает сооружение от разрушительного воздействия осадков. Без гидроизоляции в строении возникают протечки (а гидроизолирующее покрытие держит воду даже при резких перепадах

Гидроизоляция пола в ванной
Процесс выполнения гидроизоляции Гидроизоляционный раствор следует наносить в 2 этапа: первый слой раствора следует нанести на пол, а через 4-6 часов второй . Как правило, выполняется она специальными

Гидроизоляционная пленка для кровли
Основные разновидности пленочных гидроизоляционных материалов Для защиты крыши от негативного воздействия влаги, могут применяться следующие виды материалов: Именно мембраны считаются оптимальным выбором

Гидроизоляция пола перед стяжкой
В повседневной жизни рано или поздно все сталкиваются с «несанкционированным» проникновением воды из или в помещения проживания. Мы топим, нас топят, или в своем доме на первом этаже появляются непредусмотренные

Гидроизоляционная пленка: Что это, какие бывают пленки, инструкция по монтажу, цены за рулон
Гидроизоляционная пленка – это материал, который используется для защиты здания от влаги, конденсата и атмосферных осадков. Позволяет существенно продлить эксплуатацию не только здания, но и его основных

Организация кровельного пирога - пароизоляция, утепление, гидроизоляция кровли
Принципиально увидеть, что, беря во внимание подобные тенденции, строй компании сразу строят новые дома с мансардой жилого плана, но и обладатели уже построенных особняков также хотят переоборудовать

Обмазочная гидроизоляция для бетона: виды, требование и применение
Задачей строительства является не просто построить здание, но и защитить поверхности от проникновения воды. Фундамент, подвал, полы, крыша всегда соприкасаются с водой. Защиты требуют не только места,

Пароизоляция и гидроизоляция: отличие и назначение
Каждому человеку хочется, чтобы условия проживания в доме были одинаково комфортны как в летний зной, так и в зимнюю стужу. Но что нужно, чтобы создать в доме благоприятную атмосферу? Конечно же, в условиях

Мастика гидроизоляционная: история появления, многообразие видов
Нет необходимости говорить, что гидроизоляция продлевает срок эксплуатации конструктивных элементов зданий и сооружений. Видов защиты от проникновения влаги большое количество. Нас же в этой статье

Гидроизоляция стен от фундамента: материалы, правила
Так как фундамент является основой всего дома, то особое внимание необходимо уделить его гидроизоляции. Она будет надежно защищать строение от попадания внутрь как грунтовых вод, так и поверхностных вод